top of page

Kā radās Ū vitamīna kustība

Tīrs dzeramais ūdens ir Latvijas bagātība, taču iedzīvotāji bieži to nenovērtē!

Ūdens ir vissvarīgākais dzīvības pastāvēšanai. Tā ir cilvēka pamatvajadzība, tāpēc pienākas bez papildu maksas līdzīgi kā svaigs gaiss. Katrs sabiedrības loceklis jau ir samaksājis par attīrītu dzeramo ūdeni, maksājot nodokļus savā pašvaldībā. Savukārt valsts ir uzlikusi par pienākumu ūdeni attīrīt un regulāri pārbaudīt ūdens tīrību. Tāpēc ir tikai normāli, ka kafejnīcās, restorānos un citās sabiedriskās iestādēs ūdens ir pieejams bez maksas. Protams, neizslēdzot iespēju iegādāties arī maksas ūdeni, taču vienmēr paturot prāta, ka ūdenim no publiskajām ūdensapgādes sistēmām IR jābūt bez papildu maksas.


2019. gadā domubiedru grupa, ko veidoja pārstāvji no biedrības "Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija", Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta (tolaik - Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorija), kafejnīcu tīkliem "Innocent Cafe" un "Rocket Bean Roastery" apvienojās, lai radītu sociāli atbildīgu kustību "Ū vitamīns" un motivētu sabiedriskās iestādes nodrošināt brīvi pieejamu dzeramo ūdeni bez maksas, savukārt sabiedrību - nekautrēties to prasīt.


Kā būtu, ja katrā kafejnīcā, restorānā un citās sabiedriskās iestādēs būtu pieejams arī ūdens par brīvu?

Ū vitamīna kustības mērķis ir dzeramā ūdens patērētāju rīcības maiņa kontekstā ar videi draudzīgāka dzīvesveida veicināšanu. Tāpēc galvenie darbības virzieni ir:


  1. veicināt dzeramā ūdens pieejamību - dzeramais ūdens ir nepieciešams ikvienai dzīvai būtnei - atbilstoša šķidruma daudzuma organismā uzturēšana ļauj justies enerģiski un veselīgi. Kustībā iesaistās restorāni, kafejnīcas, kā arī citas publiskas un sabiedriskas vietas. 

  2. kliedēt stereotipus un aizspriedumus - iedzīvotāji neuzticas krāna ūdens kvalitātei. Par spīti tam, ka krāna ūdens kvalitāti Latvijā stingri uzrauga un eksperti atzīst, ka to var droši dzert, liela daļa iedzīvotāju joprojām to vāra, vai arī dod priekšroku fasētam dzeramajam ūdenim. Lai gan ūdens kvalitātes prasības ir vienādas visā Eiropā - Latvijas cilvēku paradumi izskaidrojami ar sabiedrībā valdošiem stereotipiem. Cilvēki nepadomā, ka šo pašu ūdeni varam uzpildīt savā pudelē, jo vienkārši ērtāk ir ieiet veikalā un to nopirkt. Ir arī ļoti daudz iesīkstējuši stereotipi. Iztēlojoties, ka ūdenī ir hlora smaka, cilvēki pat nemēģina to pagaršot.

  3. izglītot - cilvēki reizēm neaizdomājas, cik ūdenim ir svarīga nozīme tā dzīvē. Sniedzot informāciju un lieku reizi atgādinot par ūdens nozīmību cilvēka dzīves kvalitātes nodrošināšanai, kā arī vienkāršā veidā pierādot, ka krāna ūdens ir vispieejamākais arī no ekonomiskā viedokļa un tā lietošana ir videi visdraudzīgākais veids, iespējams ilgtermiņā mainīt cilvēku paradumus. 





bottom of page